הצטרפות לג'יפלאנט פריים
רישום לקבלת התראות למייל

>>  ח ד ש: עלה סרטון ההמשך לקמפיין שלנו - לחזרת מליוני בני אנוסים ליהדות ולישראל - כ א ןאובמה נוחת בגליפולי: אז מי יגיע לגבעות דאעש? - הגדלה / תמונות נוספות  המזרח התיכון
9/9/2014
תנו להם להמשיך ולהסתבך, אסור לנו להתערב בשום אופן בתסבוכת "הקואליציונית" המוזרה הזו, שאחריתה ברורה, ואשר שוב מעידה מי הבעיה האמיתית במזרח התיכון. איזו אירוניה, קרי פתח את הקדנציה שלו בתפיסה, שישראל היא הנקודה הארכימדית. "תקן" אותה, ותתפוס את הכל. עכשיו הוא מבין בדרך הקשה, שישראל היא ענין שולי לבעיות האמיתיות, אבל הוא בזבז שנה שלימה על הטפל והשולי, הזניח את העיקר, ועכשיו הוא ממולכד.

 אובמה נוחת בגליפולי: אז מי יגיע לגבעות דאעש?


מאת ד"ר גיא בכור

מלחמת העולם הראשונה פרצה באוגוסט 1914, כשבסוף השנה הזו נלכדו הבריטים והצרפתים במלחמה ללא הכרעה מול הגרמנים, לאורך כל החזית המערבית. בחזית המזרחית המצב היה לא פחות גרוע, כאשר גרמניה הכתה ברוסים, בעלי הברית של בריטניה וצרפת. בריטניה חיפשה לצאת מן המלכוד, והשר האחראי על צי המלחמה הבריטי, ווינסטון צ'רצ'יל, ואחרים, החליטו לתקוף בגליפולי, חצי אי במיצרי הדרדנלים בטורקיה. מדוע דווקא שם? משום שהאימפריה העות'מאנית היתה בעלת ברית של גרמניה, והדרדנלים היו הכניסה לקושטא (איסטנבול), בירת העות'מאנים. ההנחה היתה שאם יקחו את גליפולי, קושטא תיכבש גם היא, וטורקיה תעזוב את המלחמה. משם יוכלו בעלות הברית לתקוף את גרמניה מדרום מזרח, לפצל בכך את צבאה, ולהחליש אותה בחזית המזרחית. יהיה להם גם קו אספקה ישיר לרוסיה.