הצטרפות לג'יפלאנט פריים
רישום לקבלת התראות למייל

>>  עדכונים שוטפים בדפים שלנו בפייסבוק
מאמרים בנושאי המזרח התיכון

   המזרח התיכון    הפלסטינים    לבנון    סוריה    מצרים   
(22/6/2018)

אפוקליפסה עכשיו: האם המזרח התיכון יינטש? ומה איתנו?
תדהמה בעיראק: נהר החידקל התייבש לגמרי, והם מאשימים את השולטן. עם התייבשות שלושת הנהרות הגדולים, כמו באיזו קללה תנ"כית, לאן ילכו תושבי המרחב הערבי? האם מים גרמו למלחמה הסורית, מה עם המרידות והמלחמות המתקרבות, והאם המזרח התיכון סביבנו יינטש? כולל סרטונים מבהילים. ומה איתנו, והמזימה על הכנרת?


 
האפס מוביל לאפס? מאמר חגיגי, שיכול להיכתב רק פעם במאה שנים (15/3/2016)
אני מחכה למאמר הזה כבר כמה שנים: ממש עכשיו, לפני מאה שנים, ב- 16 למרץ 1916, עדיין בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, סוכם הסכם סודי בין בריטניה, צרפת ורוסיה לחלוקת השלל, כלומר השטחים הנטושים של האימפריה העות'מאנית הקורסת.


 
איך קוברים רוח רפאים? על חייה ומותה של ה"ערביות" (23/2/2016)
עם ההגדרה הקולקטיבית והאישית שמתה, אין פלא שהתחושה במרחב סביבנו היא של יאוש ואובדן הדרך. אם המגדיר העל-מדינתי קרס, וכך גם המגדיר המדינתי, והם נותרו עם מגדירים עדתיים ושבטיים כמו לפני מאה שנים ויותר, מה נשאר? ולאן הולכים הערבים? לא עוד "האיחוד הערבי", אז צועדים אל "האיחוד האירופי".


 
"קשר ששווה להתיר אותו": ניסים, תהליכים שמימיים - ואנחנו (7/12/2015)
אנו מדליקים השבוע את שמונת הנרות הזוהרים, ואני אומר: איך זכינו לכל כך הרבה? אלה תהליכים מופלאים, שאדם זוכה לצפות באחד מהם אולי פעם באלף שנים, ואנחנו זוכים בשמונה מהם בבת אחת. אפשר כבר לדבר על העידן הניסי ועל העידן הטרום-ניסי. הנס הפך לכלי עבודה. לנקודת ציון. ל"דגל".


 
עידן הטוטם: זו כבר שכבה היסטורית חדשה, שכבת הזוועות (30/6/2015)
וכשם שהאסלאם החל לספור את הזמן מחדש (בשנת 622), כך המזרח התיכון מתחיל שוב לספור את הזמן מחדש, ואנו בשנה החמישית. העולם המערבי ממשיך לספור לפי Anno domini, כלומר "לשנת האדון", שנת הולדתו של ישו; היהודים שלנו מונים על פי Anno mundi, כלומר "לבריאת העולם", והמזרח התיכון החל לספור על פי Annus horribilis , כלומר "שנת הזוועות".


 
בריאה מול בריאה, אש מאש: המזרח התיכון נולד מחדש (11/5/2015)
קל מאי פעם להסביר כיום את מצבנו למערב, משום שהוא זה אנחנו, ואנחנו זה הוא, מול שיבה עוינת בזמן של 1300 שנים. וכך קורה שהרנסאנס החדש אל ימי הביניים האסלאמיים משרת ומקדם את הרנסאנס החדשני שלנו, ואף מעניק לו לגיטימציה וחיות. האין זה פלא?


 
אובמה נוחת בגליפולי: אז מי יגיע לגבעות דאעש? (9/9/2014)
תנו להם להמשיך ולהסתבך, אסור לנו להתערב בשום אופן בתסבוכת "הקואליציונית" המוזרה הזו, שאחריתה ברורה, ואשר שוב מעידה מי הבעיה האמיתית במזרח התיכון. איזו אירוניה, קרי פתח את הקדנציה שלו בתפיסה, שישראל היא הנקודה הארכימדית. "תקן" אותה, ותתפוס את הכל. עכשיו הוא מבין בדרך הקשה, שישראל היא ענין שולי לבעיות האמיתיות, אבל הוא בזבז שנה שלימה על הטפל והשולי, הזניח את העיקר, ועכשיו הוא ממולכד.


 
מתחת ללהב הגליוטינה: המדינה הסלפית הראשונה כבר קמה (11/2/2013)
שנתיים לפרוץ סופת הדמים במרחב הערבי שסביבנו: באיזור כבר השתרשה תרבות של אלימות, בוז לאחר וכוחנות, כאשר כל דאלים גבר. את החזק מכבדים, ועל החלש דורכים; למזלנו אנחנו נתפסים כחזק. ובאמת, מה התחדש מאז המאמר על "אפקט פרח הצבעוני", ואיפה אנחנו מול הסופה שמרסקת את העולם הערבי?


 
הצפלין הענק עולה באש, יחד עם המדיניות האיזורית של ארדואן (9/10/2012)
מדוע ארדואן אינו פולש לסוריה? גם משום שאיראן הוציאה אזהרה פומבית, שאם הטורקים ייכנסו לסוריה, זו עילה למלחמה עם טורקיה גם מבחינתה. כך ימצא את עצמו ארדואן במלחמה בשתי גזרות ארוכות, והגבול עם סוריה הוא הארוך ביותר שלו מכל השכנות. אסד, שיודע את זה, נקט בעצמו לפני כמה כחודשיים בתרגיל מבריק, שרק מסבך את ממשלו של ארדואן. מכל כיוון נוחתות על הממשל הזה הצרות.


 
"היהלום שבכתר" של ברק אובמה, ועל סופה של האימפריה האמריקנית במזרח התיכון (4/6/2012)
ומה נשאר כיום לארצות הברית במזרח התיכון? אודים עשנים, שנאה עצומה מצד מנהיגים כמו גם חברות, ו- ישראל. אם בעבר שמרה ארצות הברית על האינטרסים של ישראל באיזור, היום זו כבר ישראל ששומרת על מעט האינטרסים של המערב ושל וושינגטון במזרח תיכון איסלאמי אלים ורווי יצרים ופחדים. זו שהזוג המוזר ביקש להתרחק ממנה. זה לא שישראל נשארה נאמנה לוושינגטון, פשוט אין לה מישהו אחר ללכת אליו, כפי שעשו מרבית מדינות ערב הפרו- מערביות.