הצטרפות לג'יפלאנט פריים
רישום לקבלת התראות למייל

 >> איך שולחים את המאמר הזה לחברים? יש כפתורי שיתוף קלים ומהירים בראש האתר - לווטסאפ, פייסבוק ולמייל
מאמרים בנושאי המזרח התיכון

   המזרח התיכון    הפלסטינים    לבנון    סוריה    מצרים   

 
השלב הבא: הומיאופתיה לא עובדת בלבנון  (2/6/2015)
אתמול הודיעו ראשי השבטים השיעיים באיזור מזרח לבנון, בעלבכ, הירמיל והסביבה, על הקמת מיליציה (שיעית) חדשה, בשם "גדוד המצודה", וכי בכוונתם לצאת ולהלחם בג'יהאדיסטים, כלומר בדאעש ובג'בהת אלנוסרה. בעצם, איראן וחיזבאללה יוצרים פה מיליציות עממיות שיעיות, כמו "אלחשד א-שעבי" בעיראק, שיילחמו ללא חותמת רשמית שלהם.


 
העורבים של ון גוך יוצאים ללבנון (31/12/2013)
לבנון צופנת רעות קודם כל לעצמה, והמתח הפנימי שלה מתחבר עם המתח האדיר הסורי, למחול משותף של אלימות, נקם ואימה. בלבנון יש את כל המרכיבים לקריסה קרובה: סונים נגד שיעים, מוסלמים נגד נוצרים, לאומיים נגד אסלאמיסטים, חילוניים נגד סלפים, כלכלה מתפוררת, חברה צינית ומיואשת, ומיליטריזציה גוברת, כשכולם משיגים עוד נשק.


 
מי דוחף את לבנון אל מלחמת אזרחים חדשה? (23/5/2012)
סידרת קרבות הרחוב בלבנון הולכת ומתגברת, עם רקטות, טילים, מקלעים ורימונים, ועימה הסחרור העדתי במדינה. זה אמור להבהיל את הלבנונים מאוד, וזה באמת מבהיל. מה קורה שם, ומה מסתתר מאחורי הקלעים? כרגיל במדינה הזו, מה שרואים הוא לא מה שמתרחש באמת, ומה שמתרחש באמת הוא בלתי נראה. הכנתי עבורכם רשימה של הכוחות הנסתרים מן העין. האם זה אומר שחיזבאללה הולך ומסתבך? ומה זה אומר מבחינתנו? האם לבנון תתפרק? אפידמיית האביב רק הולכת ומתגברת, הסחרור הערבי הופך לאינסופי. ומהו הטריק הסורי כאן? המאמר הינו לחברי מועדון ג'יפלאנט פריים.


 
על מכונית הקסמים: והאם אנחנו מבינים בכלל מה קורה בלבנון? (24/1/2011)


 
על מכונית הקסמים, והאם אנחנו מבינים בכלל מה קורה בלבנון? (24/1/2011)
לבנון היא פוליטיקה למתקדמים בלבד, את זה אתם יודעים כבר אחרי יותר מארבע שנים עם Gplanet. היתכן וגם עכשיו מה שמתרחש-באמת שונה לגמרי ממה שמופיע בתקשורת סביב? ברור, וכדאי לשאול את מוכרת הפול הפשוטה. לפנינו עוד צלילה אל עולם פוליטי ערמומי ומרתק.


 
שקט מוות - כך פעלה הקנוניה: כיצד האום העלים עין, וחיזבאללה, לבנון וסוריה השתוללו  (23/11/2010)


 
שקט מוות - כך פעלה הקנוניה: כיצד האו"ם העלים עין, וחיזבאללה, לבנון וסוריה השתוללו (23/11/2010)
פחד מוות נפל על מבצעי הרצח ברפיק אלחרירי, ואילו סוריה וחיזבאללה. מה הם עשו? כיצד הסתבכו עם העולם כולו? ואז החליטו על קנוניה לא פחות מסוכנת מן הרצח המקורי עצמו. הם החליטו לחסל, לטשטש, להפחיד ולהעלים כל קשר שלהם לרצח חרירי. במאמר הזה נראה כיצד פעלה הקנוניה הנוראה, ומה עשה האו"ם, שחקר במקביל את הרצח בשורה של ועדות חקירה ובית דין בינלאומי אחד, בתקציב של מאות מליוני דולרים.


 
שני צעדים מהגהינום: הסודות האפלים של המערכה בלבנון, מאמר למתקדמים בלבד (12/11/2010)
הדרקון חוזר: החולשה המופגנת של סעד אלחרירי היא בעצם עוצמה, בעוד עוצמתו של נסראללה, והאיומים המבויימים שלו הם חולשה גדולה. אתם מבינים, כולם מעמידים פנים, כולם משקרים, גם בהקשר הישראלי. האחרון שמעוניין במלחמה עם ישראל הוא חסן נסראללה. לפנינו נשף מסיכות אחד גדול. למה?


 
פצצה בפרלמנט בביירות: האם "ספינת השיבה" הפלסטינית תצא לדרך – אבל ללבנון? (27/6/2010)
מיוחד ל-Gplanet: האם יתכן והלבנונים יסכימו ש- 400 אלף ה"פליטים" הפלסטינים היושבים אצלם יתחילו לקבל זכויות ולהשתקע בלבנון? הרבה הפתעות מתרחשות בימים אלה בלבנון, וזה מפתיע גם אותי. בעצם, הלבנונים נפלו לפח הרטורי של עצמם, בדיוק כמו המצרים בנוגע לעזה. ומה המסקנה? לא לוותר. מה אומר על זה חיזבאללה? ומה הזמרת פיירוז היתה אומרת? זו הוכחה שהזמן עובד דווקא לטובתנו, ולא לרעתנו. אז ספינת "השיבה" כבר יצאה לדרך, אך דווקא ללבנון?


 
תהילה מן האפר והחורבות: עשרה פצעים לדמותה של "לבנון החדשה", זו של סעד חרירי (22/4/2010)
יותר משסוריה רוצה את לבנון, רוצה היום לבנון את סוריה. האם זה הגיוני? ואיך זה קורה? כיצד נראית לבנון החדשה של סעד אלחרירי? כיצד הנשיא אובמה תורם להקצנה, ואיך כל זה משפיע על הגבול שלנו עם המדינה האומללה הזו? האם תישמר היציבות בדרום לבנון? לפנינו עשרה פצעים לדמותה של לבנון החדשה, הפוליטיקה הצבועה והנפלולית ביותר במזרח התיכון. לנו, כמובן, אסור להתערב במה שקורה שם, בשום אופן (בתמונה: "גברת לבנון", על הר חריסה, צפונית לביירות).