הצטרפות לג'יפלאנט פריים
רישום לקבלת התראות למייל

>> מבצע ההנחה רק למנויים ותיקים יסתיים ב- 24 באוגוסט, בשעה 22:00. ניתן לחדש את המינוי בהנחה - רק בקישור הזה
מאמרים בנושאי המזרח התיכון

   המזרח התיכון    הפלסטינים    לבנון    סוריה    מצרים   

 
עשר מכות מצרים, והפחד מיום הדין  (25/1/2016)
מצרים היתה ההתחלה בעולם הערבי, והיא גם הסוף. זוהי מדינה שחיה מהיד לפה, חודש לחודש, ואין מושיע. איך תוכל להמשיך בצורה כזו גם בעתיד? יום הדין שלה הוא יומיומי. איך זה משפיע עלינו?


 
"הים שלנו": שובה של התעלה, הטרור במצרים, ואנחנו (23/10/2014)
רצוי לשתף פעולה עם מצרים טקטית, בטחונית וכלכלית, אך אין לצפות לאיזה רומן פומבי. לסיסי ולאנשיו אין לגיטימציה ליותר מידי מול ישראל, מה גם שהם לא מעוניינים בכך בעצמם. טוב שהם מאבטחים מן הצד שלהם את הגבול המשותף, זה הכרחי לחיים בדרום ובעיקר באילת, אך גם להם החיים בסיני הכאוטי אינם קלים כלל.


 
תעלומת כתב החרטומים, ומצרים שניסתה להשתמש בנו, כדי להינצל, אך קרסה (7/10/2013)
עם עשרות הרוגים חדשים וקריסת הזהות, איך השתמשה אתמול מצרים בקלף הישראלי, אשר התפוצץ בפניה? ומדוע המדינה הזו אבודה, כמו סוריה?


 
הידד למוות. מצרים: מדינה בהתרסקות לאומית (1/7/2013)
מצרים העצומה, מדינה בת 90 מליון תושבים, מידרדרת לאנרכיה ולשלטון האספסוף מכל המחנות. לא שלטון רוצה ההמון ולא רפורמות, הוא רוצה בדם. פעם של מובארק, אחר כך של בכירי הצבא, עכשיו של "האחים המוסלמים" ושל הנשיא מוחמד מורסי, שהוא אחד מהם. גרדומים הם רוצים, בכיכר העיר, כמו פעם, אז יוכלו להריע על הגופות. במצב נפשי קולקטיבי זה נקלעה מצרים למנהרה, שאין ממנה מוצא.


 
מסע אל עולם המומיות החנוטות: מצרים ממשיכה את קריסתה המפוארת (22/4/2013)
כאשר הכל הפך במדינה לגופים חלולים, מומיות, גם הצבא המצרי הפך לכזה. ישות גילדאית, בעלת אינטרסים כלכליים של שימור עצמי, היודע שביום שבו השונאים השונים יתחילו לירות זה על זה, הרבה הוא לא יוכל לעשות. מפוררת, מפוחדת מן הבאות וחסרת כל נשמה. הגוף קיים, הנשמה פרחה לה כבר מזמן. מצרים הגדולה, אם התרבות בעולם הערבי, הפכה לזומבי מהלך, נטול חיים. מה שנשאר לבניה זה בעיקר לשנוא זה את זה. זו מצרים נגד מצרים.


 
חול המדבר כיסה אותי, הצל אותי! (28/1/2013)
עכשיו אנחנו מבינים שהדבר הטוב ביותר שקרה לספינקס היה דווקא החול שכיסה אותו, שכן בלעדיו, ובלעדי ההגנה שהוא נתן לו, הספינקס אבוד. חול המדבר של הסכסוך עם ישראל היה המגן הטוב ביותר מפני חשיפת האמת שהיתה קבורה בחברה החולה הזו, וכאשר החול סולק לבלי שוב, זינקו הבעיות החוצה.


 
מורסי הופך לדיקטטור, ומחריד את מצרים (13/8/2012)
מצרים המומה מן המחטף הזה ומהמעבר המהיר לשלטון יחיד, תוך ניצול מניפולטיבי של תקרית מות החיילים המצרים בסיני, כדי להסיט את האש נגד הצבא, וכך להדיח את בכיריו. זוהי שריפת הרייכסטאג, זהו האירוע המכונן, שעליו בונים משטר חדש. מצרים נדהמת, מפני שהיא מבינה כבר שזהו השער לצרות צרורות, שעוד מחכות בפתח. להכניס כוחות מצריים נוספים לסיני? לא עוד.


 
בצעד דרמטי רוקן הצבא המצרי את סמכויות הנשיא החדש. עוד הפיכה צבאית לפנינו (18/6/2012)
כדי לשמור על מצרים לאומית ולא אסלאמית, כדי לשמור על השלום עם ישראל וכדי לשמור על מעמדו הריבוני – נוקט הצבא המצרי שורה של החלטות דרמטיות עוד לפני שהוכרז על נשיא חדש במדינה. הוא נוטל מן הנשיא הזה את סמכויותיו החשובות ביותר.


 
פיתוי הרסני: עלייתו, ונפילתו הצפויה, של האסלאם הפוליטי במצרים (23/1/2012)
מצרים - איזו אירוניה של ההיסטוריה: הפיתוי המוחלט התהפך לעול המוחלט. מהבטחה גורפת, לחוסר אונים גובר. וכאשר הדבר יתברר להמונים, אכזבתם תהיה קשה וכואבת. מה שהצבא עשה למובארק, ומה שהם עשו לצבא, יהיו מי שיעשו זאת גם ל"אחים" ולדומיהם. מי שהבטיח לא פחות מגאולה, יתקשה לבסוף לגאול את עצמו.


 
אז מי שולט היום במצרים? והאם יבטלו את הסכם השלום איתנו? על מתנתו המקורית של קיסר סין (12/12/2011)
"הפרלמנט החדש לא משקף את רצון העם", הבהיר באמירה מדהימה הגנראל מוכתאר אלמלא, חבר הח'ונטה הצבאית השלטת במצרים, והתרגילים של המועצה הצבאית להמשיך ולשלוט, נמשכים. האחים המוסלמים לא יכולים לוותר על ניצחונם לאחר שהגיעו להישג כה גדול, בעוד שמבחינת הצבא והגורמים הלאומיים מדובר בחיסול עצמי. ואיך זה משפיע עלינו? האם באמת מלחמה עם מצרים מתקרבת, כמו שמפטפטים בישראל?